Zeyyat Volkan Bayram Virüs geçer ama ya vicdan yarası?
Yazı Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 11:02
 
Virüs geçer ama ya vicdan yarası?
Zeyyat Volkan Bayram
zeyyatvolkan@gmail.com
 
 

Bir yıldan fazladır etkisinde olduğumuz pandemi süreci hakkında bir çok şey yazıldı, söylendi. Virüsün Türkiye’ye ilk geldiği andan itibaren, ne kadar hazırlıklı olduğumuzu gördük. Hem hastanelerin durumu, hem hızlı reaksiyon, sağlık personelinin, filyasyon ekiplerinin özverili çalışmalarıyla, mücadele konusunda dünyanın bir çok ülkesini geride bıraktık. Geldiğimiz süreçte, aşılama konusunda da yine üst sıralarda yer alıyoruz. Mücadele konusunda ne kadar başarılıysak tedbirler konusunda bir o kadar sancılı süreçler yaşıyoruz. 

Sokağa çıkma kısıtlamalarında, olan küçük esnafa oldu. Bu durum, bir yerde anlaşılabilir. Daha büyük işletmeleri, sanayiyi, fabrikaları, üretimi durdurmak zor, hatta imkansız. Değil 15 gün 1 ay, 1 hafta bile üretim dursa, sonrasında toparlanma sürecinde daha ağır bir ekonomik bir faturayla karşılaşacağımız muhakkak. Ancak bu durumun suistimal ediliyor olması da vicdanları yaralıyor. 
Tam kapanma sürecinde, yine bir çok iş yeri kapandı. Ancak görüyoruz ki, herkes dışarıda… Onu geçtim, Çarşıdaki butik kapalı ama hepsiburada, trendyol iş yapıyor. Çiçekçiler kapalı ama çiçeksepeti gibi uygulamalar vızır vızır çalışıyor. Yani esnaf iş yapamıyor ama müşterisini de kartellere kaptırıyor. Bu durumda ‘Kısıtlama sonrası işler açılacak’ umudunu tamamen bitiriyor. 
Muğla’da, Ukraynalı turistlerle birlikte denize giren Türk vatandaşına ceza yazılmasını yüreğimiz burkularak izledik. Ukraynalılar denizde gülüp eğlenirken, Türk vatandaşına, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde cezalandırdık. Vicdanımız yaralandı.
Çocukların site bahçesine bile çıkması yasak iken parası olanların 5 yıldızlı otellerde omuz omuza eğlencelerini boynumuz bükük izledik. Vicdanımız yaralandı.
Öyle ki, Danimarkalı turist, maske takması konusunda ‘RİCACI’ olan polis memuruna olmadık laflar etti, yutkunduk, bir şey diyemedik. Vicdanımız yaralandı.
Diyordu ya üstad Necip Fazıl; ‘Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya…’
Sayın Cumhurbaşkanının kaygısını anlıyoruz. Böyle bir dönemde, ekonomiyi ayakta tutmak, bir yandan vatandaşının sağlığını koruyarak bir yandan da üretimi teşvik etmek oldukça zor. Gelinen noktada, aldığımız netice de bir çok ülkeye göre iyi. Ama ya diğerleri… Günlerdir tartışılan ‘alkol satış yasağı’nın mantığı nedir? Eğer ‘Ramazan’ ayı ise mazeretiniz, neden yemek satışı yapan yerler gün boyu çalışıyor? Öyle ya; Alkol haramsa oruç farz…
Neden alkol satışı yapan Migros açık oluyor da alkolün yanında sigara, çerez, ekmek vs vs satışı da yapan tekel büfeleri toptan kapanıyor? 
Neden esnaf kapalı da kargolar açık? Nasıl rekabet edecek bu esnaf internet kartelleriyle?
Son bir haftadır, açıklanan vaka sayılarında önemli bir düşüş var. 
Alınan tedbirler, vaka sayılarını düşürüyor. 
Peki vicdan yarası?
Virüs azalırken vicdan yaramız büyüyor…

 
Etiketler: Virüs, geçer, ama, ya, vicdan, yarası?,
Yorumlar
Haber Yazılımı